Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjasként Kanadában

A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjprogram támogatásának jóvoltából egy magyarországi fiatal közel egy évig segítette a kanadai Rákóczi Alapítvány munkáját Torontóban. Ismerjétek meg őt!

2017-ben ötödik alkalommal hírdette meg a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjprogramot, mely programhoz a kanadai Rákóczi Alapítvány 2014-ben csatlakozott, mint fogadóintézmény. Az Alapítvány 4. ösztöndíjasa Herold Barnabás lett, aki 9 hónapon keresztül segítette a kanadai Magyar közösséget Torontóban. 

Kérlek mutatkozz be nekünk, honnan jöttél, mivel foglalkoztál az ösztöndíj előtt?

A nevem Herold Barnabás. Zalaegerszegen születtem 4 gyermekes család legnagyobb fiú tagjaként. Szeretek sportolni, zenélni: játszok szaxofonon, gitáron és a középiskolai éveim alatt aktívan tevékenykedtem a helyi kulturális és színházi életben is. Érettségit követően a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi-gazdálkodás szakán végeztem el az alapképzést és 2 évet dolgoztam Budapesten marketing és pénzügyi területeken.

Miért döntöttél úgy, hogy pályázol a Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjra?

Fiatal munkavállalóként úgy éreztem ki szeretném magam próbálni nemzetközi színtéren is viszont neveltetésemből fakadóan a Magyar kultúrát is szerettem volna szolgálni. Erre kiváló lehetőséget nyújt a Kőrösi Csoma Sándor Program, melynek köszönhetően 9 hónapot tölthettem a torontói Rákóczi Alapítványnál.

Mi volt a feladatod a kanadai Rákóczi Alapítvány Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjasaként?

Az ösztöndíjprogram alatt heti 40 órás munkarendben segíthettem az alapítvány munkáját, üzleties irodai környezetben. Ennek ellenére nagyon sok színű munkavégzés jellemezte az itt töltött 9 hónapot. A kellemes, családias hangulatban történő irodai munkák mellett, mint számlák kezelése, cikkek írása, adminisztráció mellett számos alkalommal volt lehetőségem különböző elegáns helyeken programszervezéssel vagy éppen kulturáls programokon, mint fellépő gitározással, énekléssel és szavalással foglalkozni. Nagyon sok területen tehát kipróbálhattam és fejleszthettem magam, ami személyes fejlődésemet is intenzíven szolgálta.

Ami még különlegesebbé tette az itt töltöt időt, hogy az alapítvány idén ünnepli a Rákóczi Mozgótábor fennállásának 25. évfordulóját. Ennek apropójából több különleges projekten dolgoztunk. Folyamatban van egy Rákóczi dokumentumfilm leforgatása, ahol a feliratok elkészítésénél lehettem az alapítvány segítségére, vagy a tábor záró hétvégéjére szervezünk egy jubileumi Rákóczi Konferencát, mely szintén érdekes feladatnak bizonyult. De talán a legizgalmasabb munka melyen dolgozhattam a 9 hónap alatt, az az Oral History project keretében összegyőjtött, több mint 100 ’56-os menekülttel készített interjú feldolgozása, mely kb. 10 év után az idén végleges helyére kerül a Budapesti Országos Széchenyi Könyvtárban.

Mit tanultál a kint töltött idő alatt?

A rengeteg izgalmas kihívás mellett, fantasztikus élmény volt egy ilyen nemes célért dolgozni és megtapasztalni, hogy diaszpórában élő magyarok milyen odaadóan szolgálják a magyarságot. Az alapítványnál töltött idő mellett, aktívan kivettem a részem a kanadai-magyarok egyházközségi közösségi életéből és a Kodály táncegyüttesen keresztül a kultúramegőrző tevékenységből is. Nagy élmény volt látni, hogy milyen erőteljesen van jelen a magyarság szellemisége a majdnem 8000 km-re levő kanadai nagyvárosban. A nagy amerikai stílusú épületek és autók ellenére, ami körülvett sokszor olyan érzésem volt, mintha otthon lennék. Elképesztően érdekes élmény volt találkozni azzal a nyitottsággal, ami a kanadai emberekre jellemző. Megtapasztalni, hogy ennyi féle kultúra hogyan tud egymás mellett békében élni, lelkesítő. Ennek ellenére most látom csak igazán, hogy mekkora érték a Mi magyarságunk. Rengeteget tanultam az itteni közösségtől, amit igyekszem majd otthon a magyar emberek javára fordítani.

Herold Barnabás, a kanadai Rákóczi Alapítvány Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasaként megtapasztalhatta a határokon átívelő összefogás erejét, amely összeköti az Anyaországot, a határontúli kisebbséggel és a diaszpórában élő magyarsággal.

Ezúton is szeretnénk megköszönni Barnabásnak áldozatkész munkáját Kanadában, amellyel hozzájárult a 25. Magyarságismereti Mozgótábor sikeréhez is.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük