Hajtás a Sikerért

Magyar nyelven is megjelent a Hasenfratz Ferenc életútjáról szóló kötet. A multinacionális nagyvállalat, a Linamar alapító tulajdonosának életrajzi könyvét Rod McQueen és Susan M. Papp írták. A kötet bemutatójára július 13-án, csütörtök délután került sor, Kanada budapesti nagykövetségének dísztermében.

Balassa Eszter (fordító); Dr. Vass-Salazar Mária, Magyarország kanadai nagykövete; Caroline Charette, Kanada magyarországi nagykövete; Susan M. Papp, a kötet szerzője; Havasi Csaba, a Linamar Hungary vezérigazgatója; Csadi Zoltán, a Rákóczi Alapítvány Főügyintézője; Gaál Bence, a Budapest Business Journal újságírója

Az eseményt megtisztelte jelenlétével Kanada magyarországi nagykövete, Őexcellenciája Caroline Charette nagykövet asszony; Vass-Salazar Mária Magyarország Kanadai Nagykövete; a könyv egyik szerzője Susan M. Papp; a Hasenfratz család tagjai; a Linamar cég magyarországi részlegének vezetői, valamint számos érdeklődő, és meghívott vendég. A bemutatón virtuálisan részt vett Frank Hasenfratz lánya is, Linda, aki a világháló segítségével online csatlakozott az esemény programjába.

Kanada magyarországi nagykövete, Caroline Charette köszöntő beszédében kiemelte, hogy mennyire fontos pillanat ennek a kötetnek a magyarországi megjelenése a kanadai-magyar kapcsolatokban. Az országok között nem létezne együttműködés, ha nem lenne kapcsolat az emberek között. A Linamar valamint az a 37.565 magyar emigráns, akik 1956-ban menekültek Kanadába, építettek ott karriert és gazdagították Kanada történelmét, ebben a folyamatban kulcs szerepet töltenek be.

A Vérteskozmáról elvándorló Hasenfratz Ferenc életéről szóló könyv egy sikertörténet leírása. Egy ember életpályáján keresztül mutatja meg, hogy Kanada mennyiben járult hozzá a világ gazdaságához. – emelte ki a nagykövetasszony.

Kanada magyarországi nagykövete, Caroline Charette

Hogyan Vezette Frank Hasenfratz a Linamart Kanadából a Nagyvilágba? Hangzik a kötet alcíme és a könyvbemutatóhoz kapcsolódó pódiumbeszélgetésen, a könyv szerzője Susan M. Papp valamint a Linamar vezérigazgatója Linda Hasenfratz számtalan történetet elevenített fel Frank életéből és munkásságából. A két nyelven, angolul és magyarul zajló eseményen moderátori kérdésre betekintést kapott a hallgatóság a könyv születésének körülményeibe. Susan M. Papp kiemelte:

11 évvel ezelőtt, az 56-osokról készítettem műsort az állami kanadai tévének. A Fiatal forradalmárok című dokumentumfilm forgatása során, az interjúalanyok közül kiemelkedett Frank története és a Kanadában elért hatalmas sikerei. Valóban üres kézzel érkezett Kanadába és a semmiből teremtett óriási karriert. Nem csak a története volt azonban érdekes, hanem Frank személye is. Végül a film alapján körvonalazódott bennem egy könyv projektje is. Így született meg az angol, Driven to Succeed kötet, majd nemrég Frank öccse József jelentkezett az ötlettel, hogy fordítsuk le a könyvet magyarra, hiszen a család tagjai már elkezdték szorgalomból a fordítását és 90 oldalig jutottak. Linda beleegyezett, megteremtettük az anyagi hátteret, és ma itt vagyunk!”

A könyv a Rákóczi Alapítvány gondozásában jelent meg, a magyar fordítást Balassa Eszter készítette, aki szintén jelen volt a bemutatón.

Hasenfratz Ferenc útja Vérteskozmáról Kanadába, kalandos körülmények között Ausztrián, majd Olaszországon keresztül vezetett. Megérkezése után két hétig egy pályaudvaron lakott, és az autómosásból keresett 25 centekből próbált elindulni álmai megvalósítása felé. Egy vonatjegyre valót összespórolva elutazott Guelphben élő rokonaihoz. Később egy autó alkatrészeket gyártó céget működtetett, majd az első áttörést a Fordtól érkező megrendelések hozták számára. Az egykor garázsban kialakított Linamar vállalat ma már 66 gyárral rendelkezik világszerte. A 28 ezer embert foglalkoztató cégcsoport tavalyi árbevétele 9 milliárd dollár volt. A nagy áttörést a tőzsdére lépés hozta meg a cégnek, és az Egyesült Államok hadseregének szállított alkatrészek.

Gaál Bence, a Budapest Business Journal újságírója; Susan M. Papp, a kötet szerzője; Linda Hasenfratz, a Linamar vezérigazgatója

A kötet záró fejezeteinek egyike a Jótanácsok fejezet, amelybe a szerzők Frank fontos üzeneteit, szakmai és emberi útmutatásait, tanácsait gyűjtötték össze. Susan M. Papp innen idézve foglalta össze a könyv, és Frank életpályáját is:

Ne magyarázd, hogyan nem lehet megoldani, azt mondd, hogyan lehet!”

Ez a Franktől idézett mondat jól jellemzi az életét, a filozófiáját, és az egész könyv is ebből a motivációból táplálkozik. A rangos esemény dedikálással, kötetlen beszélgetéssel és a Kanadai Nagykövetség által rendezett fogadással zárult.