Rákóczi Gála Bál 2023

Három év kihagyás és egy az online térben megrendezett rendhagyó virtuális bál után, 2023. szeptember 22-én, pénteken ismét megrendezésre került – magas színvonalú és kiváló körülmények között – mind a kanadai, mind a magyar társadalmi, tudományos és politikai élet neves tagjainak, prominens személyeknek a részvételével a Rákóczi Alapítvány hagyományos Rákóczi Gála Bálja.

A Rákóczi Bál megalapítása óta az ontarioi és az észak-amerikai magyar diaszpóra egyik legfontosabb és meghatározó társasági eseménye. Évről évre ezen a különleges alkalmon találkoznak az alapítvány munkáját és programjait segítő támogatók, a civil szervezet tevékenységével azonosuló és azt maximálisan segítő kanadai magyarok.

Az idei bál azonban kiemelkedik az eddigi események sorából, hiszen idén ünnepli a Rákóczi Alapítvány megállapítsanak 70., fő programjának a Rákóczi Mozgótábor – Diákok Határok Nélkül program megállapításának pedig a 30. évfordulóját.

A jeles évfordulókat is elismerve és az alapítvány hét évtizedes töretlen munkája és sikere mellett is kiállva, az idei Rákóczi Gála Bál programját megtisztelte jelenlétével a magyar felmenőire és származására méltán büszke és azt bátran vállaló Bethlenfalvy Péter, Ontario Tartomány pénzügyminisztere valamint Magyarország Kanadai Nagykövete, Dr. Vass-Salazar Mária.

A patinás Old Mill étterem impozáns bálterme zsúfolásig megtelt a bál vendégeivel. Az eseményre érkezők az előtérben megcsodálhatták és licitálhattak az alapítvány programjainak támogatására felajánlott műalkotásokra. A néhai Majthényi Barbara festőművész családja által felajánlott csodálatos tájképre valamint a Heinemann András által felajánlott művészi fotográfiára, a Sziklás-hegység lenyűgöző vonulatáról. A diszkréciót maximálisan szem előtt tartva, annyit bátran elmondhatunk, hogy mindkét műalkotásra számtalan licit érkezet és végül a képek komoly bevétellel járultak hozzá a 2024 nyarán megrendezésre kerülő Rákóczi Mozgótábor – Diákok Határok Nélkül program költségeinek majdani fedezéséhez.

A vacsorát megelőzően került sor az est egyik kiemelkedő pillanatára, amikor is a Rákóczi Alapítvány vezetősége, Dr. Papp Aykler Zsuzsa, elnök valamint Prof. Dr. Diósady Levente, alelnök és Dr. Vass-Salazar Mária, nagykövet vezetésével a Rákóczi-díjat az alapítvány kuratóriumának egyhangú döntése alapján átadták Bethlenfalvy Péternek, Ontario Tartomány pénzügyminiszterének. Bethlenfalvy miniszter családja a 20. századi nagy kataklizmák után Magyarországról menekült Kanadába és járult hozzá az ország építéséhez.

A miniszter ezt a tradíciót folytatja akkor, amikor a tartomány pénzügyeinek irányításáért és a hosszú távú gazdasági jólétet biztosító környezet kialakításáért dolgozik az ontarioi parlamentben. A Rákóczi-díj átvétele után tartott laudációjában meghatóan emlékezett meg magyar őseiről és a megélt történelmi eseményekről.

Kiemelte az 56-os forradalom és szabadságharc eszménye iránti elkötelezettségét és a Kanadába emigrált szabadságharcosok nagyszerű és tiszteletre méltó tettei iránti nagyrabecsülését. Ezzel is hitet téve a szabadság mindent átható és mindennél fontosabb eszménye mellett. Az estén a Rákóczi Alapítvány teljes közössége tisztelettel és kitüntetéssel ismerte el a minisztert.

A háromfogásos vacsorát követően szintén az alapítvány vezetősége kapott szót, hiszen az est során Magyarország Kanadai Nagykövete, a Rákóczi Alapítvány programjainak és szellemiségének nagyszerű támogatója, Dr. Vass-Salazar Mária is Rákóczi-díjban részesült.

Nagykövet asszony laudációjában meghatóan emlékezett meg a vezérlő fejedelem máig ható és érvényes üzenetéről:

„Istennel a hazáért és a szabadságért!”

és kötötte össze Rákóczi Ferenc üzenetét a nagyvilág ezernyi táján és Kanadában élő magyar közösségeknek a megmaradásért és a kulturális identitás megőrzésért vívott harcával.

„Istennel a hazáért és a szabadságért!”

Nagykövet asszony szavai megható és emelkedett pillanatokat teremtettek az est során és az ünneplő közönség hosszan tartó tapssal, felállva köszönte meg az értékes gondolatokat és tisztelettel és kitüntetéssel ismerte el Magyarország kanadai nagyköveteként végzett kiemelkedő és fáradhatatlan munkáját.

A felemelő pillanatok után a közönség még sokáig élvezte az est hangulatát, a Kodály Néptánc Együttes a Kárpát-medence néptáncaiból összeállított emlékezetes műsorát majd Magyar Kálmán és nagyszerű zenekara által adott kiváló muzsikát. Az est az éjszakába nyúlóan sok-sok tánccal és önfeledt hangulattal zárult.